6 Mandala liiki kunstis

Erinevates kultuurides on erinevad mandalad, mida kasutatakse nii vaimsel kui kunstilisel otstarbel. Nii et kas oled kunagi mõelnud, mitut tüüpi mandalakunsti on olemas? Luba mul tutvustada sulle 6 neist:

1. Elemendi mandala

Viis põhielementi – vesi, tuli, maa, õhk ja ruum – moodustasid traditsioonilise India Ajurveeda meditsiini aluse. Hiljem integreeris Tiibeti meditsiin selle süsteemi.

Me kõik sisaldame kõiki viit elementi ja nende energiat. Need on seotud meie tšakratega, aga ka näiteks emotsioonide, värvide, kehatüüpide, haiguste, mõttemustrite ja iseloomuga.

Selle mandala abil selgitati haiguste ja nende ravi vahelisi seoseid.

2. Liivamandala

Liivamandala esindab inimeste teekonda teadmatusest valgustumiseni. Liivamandalaid valmistavad tavaliselt vilunud ja kogenud mungad. Enne kui nad saavad neid avalikult valmistada, peavad mungad läbima selle kunstiliigi aastatepikkuse koolituse. Enne mandala valmistamist viivad mungad sageli läbi mitmed tseremooniad. Pärast mandala valmimist, tseremooniate ja avaliku vaatamise lõppu mandala hävitatakse, pühkides liiv laiali. See kujutab endast ajutisuse seadust, mis ütleb, et miski pole püsiv ja kõik läbib pidevaid muutusi.

3. Õpetusmandala

Kultuuriline mandala, mis järgib või on loodud traditsioonilisi juhiseid kasutades ning millel on konkreetne muster ja stiil. Seda tüüpi mandalat kasutatakse pühade kirjutiste või iidsete pühakirjade illustratsiooniks. Õpetusmandalate loojad kasutavad neid värviliste mõttekaartidena.

4. Lillemandala

Neid mandalaid saab valmistada mis tahes materjalist, kuid nende põhikomponendiks on lilled, eriti kroonlehed. Need mandalad võivad olla taassünni, vaimse valgustumise, hinge igavese elu, enesearmastuse, tasakaalu ja muude asjade sümbolid.

5. Mantra mandala

Mantramandalad on mandalad, mille keskel on mõni budistlik jumalus või budismi sümbol ja nende ümber on mantrad. Sõnu või fraase korratakse valjusti või vaikselt meditatiivsete mantratena.

Traditsiooniline hinduism ja budism on enamasti seotud mantrate ja mandalate kasutamisega.

Arvatakse, et paljud mantrad ja mõned mandalad on tekkinud nende jumalate või vaimude üleloomuliku ilmutuse tulemusena, millega nad on seotud.

6. Tervendav mandala

Seda peetakse ka isiklikuks mandalaks. Sellel on piiramatu arv sümboleid ja loomingulisi mustreid, mis on loodud konkreetse inimese jaoks.

See on loodud peamiselt meditatsiooni harjutamiseks, tervendamiseks ja sinu kõrgema minaga ühendamiseks.

Seda tüüpi mandala võimaldab keskenduda ja luua positiivset energiat.

Olles vaikses ja rahumeelses keskkonnas, saad keskenduda enese arengule ja olla võimeline liikuma vaimse transformatsiooni poole.

Shopping Cart
Scroll to Top