Täpikunsti päritolu: sukeldu Austraalia aborigeenide maalimistehnikasse

Täpitamise maalitehnika nõuab suurt pühendumust, tähelepanelikkust detailidele, meeletut kannatlikkust ja samas ka palju aega. See kui kiiresti, mis survega ja kuidas sa täppi lõuendile asetad on omaette meditatiivne, rahustav ja teraapiline kogemus.

Austraalia aborigeenide kunst

Täppmaalingut, mida tuntakse ka kui puäntillistlikku maali, tunnustatakse kogu maailmas, eriti Austraalia aborigeenikultuuris.

Oluline koht aborigeenide kunstis on sümbolitel, mis olid hõimude vahel erinevad. Kultuuripärandi edastamine sümbolite kaudu oli Austraalia aborigeenide peamine suhtlusviis. Aborigeenid peitsid oma unesümbolid igasse maali täppide abil nii, et ainult nende hõimukaaslased saaksid tõeliselt mõista maali sõnumit. See praktika sai kiiresti laiemalt levinuks.

Punktidega maalimine eksisteeris tuhandeid aastaid tagasi, kuid ametlik kontseptsioon ilmus 1971. aastal. Täpid liivas või loomade ja järvede kujutised kividel ja koobastes olid nende varajased hetked. Traditsioonilised aborigeenide värvid, nagu kollane, pruun, punane ja valge, olid laialt levinud.

Täpitehnikat võib leida ka teiste tuntud kunstnike tööst:

  1. Georges Seurat ja Paul Signac lõid 1886. aastal pointillismi, kasutades väikseid täppe kunsti loomiseks.
  2. Damien Hirst sai tuntuks oma täppmaalidega
  3. Roy Lichtenstein viljeles koomiksikunsti, kasutades täppe.
  4. John Baldessari (1931 – 2020) pildistas inimesi ja kattis nende nägusid punktidega.
  5. Yayoi Kusama armastab täppe. Ta täidab nendega kõike, alustades kõrvitsaid, ruume jne.

Täpimandala kunst

Ühendades täpid ja erinevad kujundid, saad luua ilusaid täpistiilis mandalaid. Täpimandalate maalimine on tõeliselt rahustav tegevus, millega saab hakkama igaüks.

Täpimandalaid saab luua erinevatele pindadele – näiteks kividele, tassidele, lõuenditele jne. Selleks võib kasutada kodus leitavaid vahendeid ning edasi arenedes soetada ka professionaalseid täpitamise pulkasid, kvaliteetseid värve jpm.

Täpimandalad minu elus

Täpikunstil on palju erinevaid väljendusvorme, kuid mis on ühine – kõik nad rahustavad meelt

Täpimandalaid luues on oluline, et sinu meel oleks rahulik, kannatlikkus laes ning pea segavatest mõtetest tühi.

Enne täpimandalate loomist täidan ruumi vajaliku energiaväljaga. Selleks puhastan ruumi Palo Santo pühasuitsuga, süütan küünla ning valin eeterliku õli, mis toetab kogu loomisprotsessi veelgi tõhusamalt.

Seejärel sulgen silmad ning avan enda kolmanda silma, et tunnetada mandala värve ja kujundeid.

Järgmiseks sammuks on välja valida omavahel kokku sobivad värvitoonid, mis hakkavad omavahelises sünergias looma midagi täiesti uut.

Täpimandala kujuneb järkjälgult – üldiselt ringi keskelt – välja.

Edasi loon erinevaid struktuure kasutades täpitamise tööriistade võimalikke tehnikaid.

Castle Hill – Dalai Lama külastas seda kohta aastal 2002 kuulitades selle Vaimseks Universumi Keskuseks.

Austraalia ja Uus Meremaa mõju

Täpikunsti vastu tekkis mul suurem huvi Austraalias elades.Katsetasin seda rohkem Uus-Meremaal ringi reisides. Täpimandalad on avanud minu elus hoopis uue suuna.  

Usun, et elamine võimsa vaimse paiga lähedal Uus-Meremaal Castle Hilli lähedal ja võimalus näha Te Miringa Te Kakarat, on oluliselt mõjutanud minu kunstistiili.

Veel üks inspiratsioonilaine tuli läbi Uus-Meremaal Fernside’is väga erilises kohas nimega The Sanctuary. Elasin selles retriidikeskuses mitu kuud ning maalisin mitmeid täpimandalaid.

Iga minu poolt loodud kunstiteos avab, tervendab ja toob mõistmist omal unikaalsel moel.

Kui soovid ka Täpimandalaid maalida, siis oled oodatud Täpimandala Töötuppa.

Scroll to Top